Genel

”Çikolata” Denilince Akla Gelen Sinema Filmleri

1- Charlie and the Chocolate Factory (Charlie’nin Çikolata Fabrikası) – Tim Burton

Yapım Yılı: 2005

Oyuncular: Johnny Depp, Freddie Highmore, Anna Sophia Robb, Julia Winter, Deep Roy, Helena Bonham Carter, Jordan Fry

Charlie and the Chocolate Factory, Roald Dahl’ın aynı adlı kitabından esinlenerek yapılmış bir Amerikan filmidir. Filmin senaryosunu John August kaleme almıştır. Filmin yönetmen koltuğunda başarılı yönetmen Tim Burton oturmaktadır. Filmin konusuna gelicek olursak; Charlie’lerin evinden görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır. Dünyanın en bilinen çikolatalarını üretmektedir. Günlerden bir gün fabrikanın sahibi bay Willy Wonka, imparatorluğunu devredeceğini açıklar. Willy Wonka mirasını fabrikaya gelen beş çocuktan birine bırakacaktır. Charli’de adaylardan birisidir. Filmin en unutulmaz repliklerinden bazıları şunlardır:

– ”Biz müziğin yapımcılarıyız ve hayalleri, hayal edenleriz.”

– ”Çikolatanın endorfin salgısını arttırdığını biliyor muydunuz? İnsana aşık olmuş hissi verir.

2- Peace by Chocolate – Jonathan Keijser

Yapım Yılı: 2021

Oyuncular: Hatem Ali, Ayham Abou Ammar, Yara Sabri, Mark Camacho, Najlaa Al Khamri, Kathryn Kirkpatrick, Mark Hachem

Babasının çikolata fabrikasının bombalanmasından ardından, Suriyeli bir mültecinin, yeni yerleştiği kasabaya adapte olmak için yaşam mücadelesi anlatılmaktadır. Hayalini takip etmek ve ailesinin mirasını korumak arasında sıkışıp kalması filme konu olmuştur.

3- Chocolat / Lasse Hallström

Yapım Yılı: 2000

Oyuncular: Johnny Depp, Juliette Binoche, Judi Dench, Alfred Molina

Filmin senaryosunu Robert Nerlson Jacobs kaleme almıştır. 1959 yılının Fransa’sında, kırsal kasabaların birinde geçen hikâye, anne Vianne ve kızı Anouk’un küçük yerleşim yerine taşınmasıyla başlar. Filmde politik ve dini göndermelerde bulunmaktadır. Joanne Harris`in yazdığı kitaptan uyarlanan film 2001 yılında 5 dalda Oscar`a aday gösterildi. Oyuncu Julliette Binoche inanilmaz bir oyunculuk sergilemiştir. Soundtrack albumü de dinlemeye değer. Her seferinde sıkılmadan seyredebileceğiniz müthiş bir film. İzlemeden önce yakınınızda biryerlerde mutlaka bolca çikolata barındırmanızı gerektiren başyapıttır.

Filmin en unutulmaz repliklerinden bazıları şunlardır:

– ”Hata yaparak geçen bir hayat, hiçbir şey yapmadan geçen bir hayattan sadece daha onurlu değil, aynı zamanda daha faydalıdır.”

– ”Engelleri aşarak güç kazanan kişi, zorlukların üstesinden gelebilecek tek güce sahiptir.”

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like