Genel

Çikolata ile İlgili Kitaplar

Çikolata sektörü ile İlgili Olanların ve Gıda Bölümü Okuyan Öğrencilerinin Mutlaka Okuması Gereken Harika Kitaplar; Çikolata insanoğlunun yaşamına girdiğinden beri hep merak uyandıran, ilgi çeken, cezbeden bir yiyecek olmuştur. Birçok filme, kitaba konu olan çikolata nihayetinde yazarların dikkatini çekmeyi başarabilmiş. Birbirinden keyifli konularıyla harika eserler ortaya çıkarmışlar. Okundukça mutluluğu, hüznü, korkuyu, sevinci tüm duyguları yaşatabilen bu eserlerden sadece birkaçı;

1-Charlie’nin Çikolata Fabrikası
Dünyanın en önemli çocuk kitabı yazarlarından Roald Dahl’dan neredeyse yarım yüzyıldır okunan bir başyapıt: Yılın sadece bir günü, tek bir çikolata yiyebilen yoksul ama hakikatli bir çocuk, dünyanın en ünlü çikolatalarını üreten kocaman bir fabrikanın varisliğine aday oluyor. işte kitabın konusu tam olarak çikolata…

2-Adım Adım Çikolata ve Şekerleme
Eser, Dünyaca ünlü kaynak yayın Miss Parloa ve Mrs Janet Mckenzie Hil’in Çikolata ve kakao reçeteleri ve ev yapımı şekerleme kitabından yararlanılmıştır. Ev yapımı şekerleme, tatlı bonbon, çikolata ve kekler basit bir anlatımla ve uygulanabilir tariflerle. Kitabın birinci kitap, şekerleme, tatlı ve çikolata tarifleri açısından daha zengin olup, ikinci kitapta ise çikolata ön planda bulunmaktadır.

3-Çikolata
Küçük bir Fransız kasabası olan Lansquenet için sıradışı bir yabancı olan Vianne Rocher buraya yerleşmeye karar verir. Kasabaya açtığı çikolata dükkânında müşterileri için gizli yeteneğini kullanarak çeşitli çikolatalar hazırlar.

4-Çikolatanın Gerçek Tarihi
Çikolatanın Gerçek Tarihi hem kolonyal kaynaklara hem de fetih öncesi halklardan bize ulaşan kaynaklara bakarak iki tarafa da eşit şans vermeye çalışan, hem derinlikli hem eğlenceli olmayı başaran bir kültürel tarih çalışmasıdır.

5-Çikolata Hırsızı
Çikolata Fabrikası’nın varisi olan Cade Corey, yeni bir gurme lezzet arayışı içindedir. Bu hayalini gerçeğe dönüştürmek için, tüm dünyanın tanıdığı bir çikolata ustası olan Sylvain Marquis ile görüşmek ve onu ikna etmek umuduyla Paris’e gider ve serüven başlamış olur.

6- Çikolata Ülkesi
Çikolata Ülkesi tatlı mı tatlı, güzel mi güzel bir yer… Hatta öyle tatlı ki, bu ülkede çikolatadan başka bir şey yok. Çikolata Ülkesi; sağlıklı beslenmek, yardımseverlik, paylaşmak ve arkadaşlık üzerine sıcacık bir öyküdür.

7-Acı Çikolata
İçinde Yemek Tarifleri, Aşk Öyküleri ve Kocakarı İlaçları Bulunan Roman

8- Çikolata zamanı

Mavisel Yener’in çocuk yüreği, usta kalemi ve birbirinden yaratıcı düşleriyle yazdığı öyküler, okurları sorular sormaya, çözümler üretmeye, anlamaya, anlatmaya ve yaşama farklı pencereler açmaya heveslendiriyor. Aynı zamanda güldürüyor, eğlendiriyor.
Yalnızca çocukları çok iyi tanımakla kalmayıp, bir üyesi olduğu yetişkin dünyasına çocuk gözüyle bakabilmeyi de başaran Mavisel Yener mavi bıyıklı, mor patili, yeşil tüylü bir kedi düşleyebilen herkese sunuyor Çikolata Zamanı’nı.

9- Çikolata Kahvesi

Üç kadın,üç hayat,üç hayal kırıklığı…Mavinin üç ayrı tonunda buluşan korkular,gidip gelmeler,umutlar…Kendini aramanın,arayıp da bulamama korkusunun kekremsi tadı.
Bir deniz kabuğu ne anlatır bir kadına?Bir şiir bir hayatı ne kadar değiştirebilir?Bir deniz kıyısı bir insanın nasıl hem en büyük tutkusu hem de en büyük korkusu olabilir?

10- Çarşamba Çikolataları

Aslı Kocaeli’nin, okurken gözlerinizdeki yaşların yer yer gülmekten yer yer hüzünlenmekten düşmeye hazır ve nazır bir halde bekleyeceği romanı Çarşamba Çikolataları kalplerinizi ısıtmaya, ilk gençlik yıllarınızı hatırlatmaya geliyor!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like