Genel

Çikolatayı ve Seyahat Etmeyi Sevenlerin Mutlaka Gezmeleri Gereken 20 Şehir

 • Zürich – İsviçre: Nestle, Toblerone, Treuscher gibi markalar ülkemizde en çok tanınan ve tüketilen ünlü çikolata markalardır. Dünyaca ünlü bu çikolatalar Zürich kentinde üretilmektedirler. Her yıl yüzbinlerce turisti ağırlayan Zurich şehrinde yaklaşık 20 butik çikolata atölyesi de bulunmaktadır.
 • Köln – Almanya: Köln, Dünyaca ünlü çikolata kentleri arasında parmakla gösterilen şehirlerden birisidir. Stolwerck markasının merkezi Almanya’nın Köln şehrinde kurulmuştur. Yaklaşık 150 yıllık geçmişi olan fabrikada binlerce çalışan bulunmaktadır. Hatta aynı markanın ismiyle şehirde büyük bir çikolata müzesi bulunmaktadır. Çikolatanın tüm evrelerini anlatan muhteşem bir müzedir. Müze misafirleri için ücretsiz olarak farklı türde çikolata ikramlarıda yapmaktadır.
 • Liverpool – İngiltere: Britanya’nın kuzeyinde yer alan şehir çikolata tutkunlarının uğrak noktası haline gelmiş bir liman şehridir. Çikolata sevenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gerekir. Lindt Chocolate Shop Liverpool, Hotel Chocolat, The Chocolate Cellar, The Sweets and Gift Company, American sweets Eyecandy Delivery Litherland gibi markalar şehrin merkezinde bulunmaktadır.
 • Lyon – Fransa: Lyon şehrine yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunan Valrhona, Fransa’da lezzetli çikolata denilince akla ilk gelen çikolata üreticilerinden birisidir. Gezi tutkunlarının aklına Fransa deyince akla ilk olarak şarap, Eyfel kulesi gelse de çikolatada konusunda oldukça başarılıdırlar.
 • Pennsylvania – Amerika: Çikolata gurmeleri arasında son derece popüler hale gelmiş bir şehirdir. Amerika’nın Pennssylvania eyaletinde üretilen çikolatalar şehrin dikkat çekici unsurlarından birisidir. Taze ve kaliteli çikolata yemek isteyenlerin uğrak şehirlerinden birisidir. 
 • New York – Amerika: New York eyaletinde onlarca çikolata markası bulunmaktadır. Bu çikolata markalarının fabrikalarını gezmek isteseniz muhtemelen 1 ay boyunca Amerika’da kalmanız gerekecektir. Marie Belle’den Li-Lac’a, Chocolate Bar’dan Richart Desing et Chocolat’a kadar birçok marka New York şehrinde lezzetli çikolatalar yapmaktadırlar. Bunların dışında butik çikolatanın kalbi de New York’ta atmaktadır. 
 • Villajoyosa – İspanya: İber Yarımadası’nın en gözde turistlik bölgesi olarak görülen Villajoyosa da yaklaşık 150 yıldır madlen çikolata üretilmektedir. Kaliteli kakaonun Avrupa’da geldiği ilk noktalardan birisidir. Villajoyosa şehrinin en bilinen markası Valor çikolata fabrikasıdır. Yüzlerce çeşit çikolata üreten fabrikanın en bilinen ürünü madlen çikolatadır.
 • San Francisco – Amerika: Amerika’da faliyet gösteren en popüler markalar olarak görülen; Ghirardelli, XOX Truffle, Cocoa Bella, Tcho, Coco-Luxe gibi çok sayıda çikolata fabrikası San Fracisco şehrinde üretim yapmaktadırlar. Sırf bu sebepten yılda şehre 4 milyon turist geliyormuş.
 • Oaxaca – Meksika: Meksika’nın Oaxaca şehri Güney Amerika’nın çikolata cenneti olarak adlandırılmaktadır. Dünyada en fazla butik çikolatacının olduğu şehir olarak gösterilmektedir. İrili ufaklı şehirde yaklaşık olarak 15 tane büyük çikolata fabrikası vardır. Turizm şirketlerinin ilgisini çeken şehir ne yazık ki çeşitli sebeplerden dolayı fazla turist çekememektedir.
 • Barcelona – İspanya: Dünyanın en ünlü çikolata markalarından Museo De La Xocolata, Chocolate a La Taza ve Chocolates Amatller gibi nice eski çikolata markası Barcelona’da üretim yapmaktadır. Üç büyük markanında kendilerine ait olan çikolata müzesi vardır. Şehir tam bir turist merkezidir. Avrupa’da en fazla turistin ziyaret ettiği şehirdir. Şehirde neredeyse her köşe başında bir butik çikolatacı bulunmaktadır. 
 • Brüksel (Godiva’yı) – Belçika: Dünyanın her yerinde hem çikolatayı üretenler hemde çikolatayı tüketenlerin bir tabiri vardır. Belçika Çikolatası. Belçika çikolatası olarak bilinen çikolata aslında Godiva’dır. Çikolatakoliklerin her zaman birinci tercihi olan Godiva , geçtiğimiz yıllarda yerli bir şirket tarafından satın alındı. Ancak fabrikaları halen daha Belçika’nın Brüksel şehrinin aynı isimli bölgesinde yer almaktadır. 
 • Birmingham – İngiltere: Birleşik Krallık’ın en bilinen çikolata markası olan Cadbury Birmingham şehrindedir. İngiltere’de hemen hemen her markette satılmaktadır. Yüzlerce çeşit ürünü olan Cadbury markasının yaklaşık Avrupa’da 9 fabrikası vardır. Birmingham şehri İngiltere’nin nüfus bakımından en büyük şehridir. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan şehir aynı zamanda bir çikolata merkezidir diyebiliriz. İngiltere’ye yolunuz düşerse mutlaka Birmingham şehrini ziyaret edip çikolata yemenizi tavsiye ederiz.

Tags: çikolata fabrikaları,çikolatacılar,imalattan madlen çikolata,Madlen çikolata,Madlen çikolata fabrikaları,Madlen çikolata fabrikası,Madlen Çikolata Fabrikası’nda Bulunan Çikolata Makinaları,madlen çikolata toptan satış,Madlen Çikolata Üretimi,Madlen çikolatacılar,

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like