Genel

Evde Madlen Çikolata Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evde Madlen Çikolata Nasıl Yapılır ?

Ev yapımı madlen çikolata tariflerini uygulayarak en hijyenik ve en kaliteli madlen çikolataları kolaylıkla ucuza yapabilirsiniz. Evde madlen çikolata yapmak pek çok kişinin uygulamaktan korktuğu yöntemdir. Makinalarla fabrikalarda yapılan madlen çikolatalara göre yavaş bir yöntemdir. Ama kendinize yetecek kadarını kolaylıkla yapabilirsiniz. Evde madlen çikolata yapımı için uygulanabilecek farklı yöntemler ve farklı görüşler bulunmaktadır. Evde madlen çikolata yapmanın en bilinen yöntemi Fransızcadan gelen benmari yöntemidir. Benmari yöntemi tüm dünyada bilinmektedir. En basit Benmari yönteminde eritilecek malzemeleri direkt olarak ateşe vermek yerine, malzemelerin içi su dolu başka bir kabın içindeki suyun ısısıyla eritilmesi yöntemidir. Eritilen çikolata akışkan bir kıvama gelince kalıplara boşaltılır ve ardından 8 dakika kadar -2 ile 8 derece arasında bir ortamda beklemeye alınır. Ardından kalıp içerisinde katı hal alan madlen çikolata hazır olmuş olacaktır. Madlen çikolatayı kalıptan çıkartıp tüketebilirsiniz. akaolu madlen çikolatanın en leziz ve doğal hali kakao aromasının iyi kokan halidir. Kakao yüksek antioksidan özelliğine sahiptir ve bir madlen çikolatadaki kakao miktarı ne kadar fazlaysa sağlık açısından faydası da o kadar yüksek olur. Afiyet olsun.

Evde Madlen Çikolata Yapımında Kullanılan Mutfak Ekipmanları

Benmari madlen çikolata tenceresi yahut çikolata eritme kazanı mikserli olması şarttır. Spatula, Madlen çikolata kalıbı, madlen çikolata mixeri, çikolata vibrasyon masası, çikolata temperleme makinası…

Yapımı Kolay En Güzel Evde Madlen Çikolata Tarifi

1- Hazır aldığınız küvertür çikolatayı benmari usulünü uygulayarak eritin ve tekrar mikserle karıştırın. Dilerseniz verdiğimiz malzemelerle kendi küvertürünüzü de hazırlayabilirsiniz. 

2- İstediğiniz bir aroma varsa erimiş haldeki çikolatanın içine dökebilirsiniz.

3- Karışımı madlen çikolata kaplarına dökün ve -2 ile 8 derece arasında sıcaklıkta ılımasını bekleyin. 

4- Oda sıcaklığına gelen madlen çikolatayı tüketebilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like