Genel

Kilo ile Toptan Madlen Çikolata

Küreselleşen dünya ile birlikte gıda sektörü de her geçen gün önem kazanmaktadır. İnsanlar kendisini mutlu eden, yedikçe farklı hazlar uyandıran besinlere daha çok yönelmekte. Bunların başında tartışmasız çikolatalar, tatlılar yer almaktadır. Üretici firmalar artan talep karşısında kilo ile toptan çikolata siparişi alabilir veya verebilir. Belli paketlerde önceden belirlenmiş kiloda çikolata mevcut. ister bir kilo, ister yüz kilo olsun toptan madlen çikolata satış noktalarından dilediğiniz kiloda madlen çikolata alabilirsiniz.

Çikolata ie ilgili enteresan dipnotlar:

  • Kakao eski zamanlarda bir para birimiymiş. Köyler arasında takas yöntemiyle de kullanılırmış.
  • Beyaz çikolata çok beğenilen bir çikolata çeşitidir. Kendine özgü farklı bir dokusu ve aroması vardır. Ancak beyaz çikolatanın en büyük özelliği aslında bir çikolata olmamasıdır… Çünkü içinde kakao yoktur! Beyaz çikolata , bir çikolatanın ana bileşeni olan yağsız kakao katılarını içermez. Onun yerine içerisinde sadece kakao yağı, süt ve şeker bulunmaktadır.
  • Eski zamanlarda çikolata sadece soylular, zenginler, krallar ve derebeyler tarafından toz veya sıvı şeklinde tüketilen çikolata katı halini almasıyla her insanın ulaşabileceği bir yiyecek haline gelmiştir. 1847 yılında İngiliz bir ikili tarafından işletilen The Fry and Sons adındaki tatlı dükkânı kakao yağı, şeker ve çikolata likörünü birleştirerek onların tabiriyle ilk yenilebilir çikolatayı ürettiler. Böylece çikolata, tüm Avrupa ülkelerine ve diğer uzakdoğu ülkeleriyle birlikte tüm dünyaya yayıldı.
  • Madlen çikolata içerisinde bulunan kakao çekirdeğinin içinde anti bakteriyel maddeler vardır. Hatta bu maddeler diş çürüğüne sebep olan ağız içi bakterilerinin gelişmesini engelleme ve çürüğü önleme eğilimindedir.
  • Dünyada en çok çikolatayı İsviçre ve İngiltere tüketiyor. Ayrıca kadınlar erkeklere göre daha fazla çikolata yiyormuş.
  • Isviçreli bilim insanlarına göre çikolata cinsel isteği artırıyor. Çikolatada tansiyonu yükselten, kalp atışlarını hızlandıran uyarıcı bulunuyor.
  • Çikolata önce, tatlı bir yiyecekten çok, baharat ile karıştırılarak hazırlanan bir içecek olarak sunulmuş.
  • Bir damla çikolata, insanlara yaklaşık 50 metre kadar yürüme enerjisi verir.
  • Kakao yağı eskiden ilaç olarak da kullanılırmış. 18. yüzyılda doktorlar kakao yağını sütle karıştırarak ilaç olarak satmışlar.
  • Çikolatanın Türk topraklarına bilinen ilk gelişi 1693 yılıdır. İtalyan gezgin Gemelli Careri, İzmir’de arkadaşlarına sıcak çikolata ikram etmiştir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like