Genel

Madlen Çikolata Fabrikasında Bulunan Makinalar

İyi bir madlen çikolata yapmak için en önemli üç şey vardır. Kullanılan çikolata formülü, madlen çikolata ustaları veya görevli gıda mühendisleri ve olmazsa olmaz olan çikolata makinalarıdır. Bu çikolata makinalarını gelin birlikte inceleyelim.

ÇİFT DEPOZİTÖRLÜ ONE SHOT ÇİKOLATA DOLUM MAKİNASI

Kaliteli bir one shot makinası madlen çikolatanın olmazsa olmazıdır. One shot makinasında her biri çift hazneli bağımsız eksen kontrollü enjeksiyon ünitesi bulunmalıdır. Ayrıca madlen çikolatanın gramajı için kaliteli bir one shot makinası gereklidir. One shot makinasında sıcaklık kontrollü giriş kalıp kondisyonlamada ayrı bir önemli kriterdir. One shot makinasının en önemli ekipmanı depozitör gibi görünse de daha da önemli olan vibrasyon ünitesidir. İyi bir vibrasyondan geçmeyen madlen çikolatanın üzerinde boşluklar kalır. Bu boşlukların oluşmasının diğer bir adı da hava kabarcıklarıdır. Muhakkak çikolatanın her zaman iyi bir vibrasyondan geçmesi gerekir. One shot makinasının dokunmatik ekrana çokta ihtiyacı yoktur. Ayarları manuel olarakta yapılabilir. Genellikle opsiyonel olarak entegre edilebilir dolgu veya mamul robotu da bulunabilir. Bazı One Shot makineleri müşterinin istediği oranda çikolata ve dolguları farklı zamanlarda ve yollarla enjekte eder, aynı anda dış çikolata katmanı ve pralin içini oluşturur. One Shot çikolata makineleri toplam boyu 3 metre 60 cm ve 6 metre olarak üretilmektedir. En kaliteli madlen çikolata için one shot çikolata makinası üreten firmalar: Selmi, Eminoğlu Makina, Yasa Makina, Aasted, Carle Montenari, Knobel, Buhler, Avema, Macintyre, Sollich, Winkler, Bohnke Luckau, Memak, Sefer Makina

Çikolata Bilyeli Mikser

Çikolatanın oluştuğu hazne muhakkak krom malzemeden olmalıdır. Ayrıca kullanılan krom minimum 6 mm kalınlığında olmalıdır. Bilyeli mikserin olmazsa olmazı Cidar saclı olmasıdır. Genellikle paslanmaz gövdeli olurlar ve çikolata pompası redüktörlüdür. İnceltici olarak özel çelik  Bilyeler 3/8 (9.52 mm ) 200 / 600 Kg, Kapasiteye göre değişkenlik gösterirler. One Shot çikolata makineleri toplam boyu 3 metre 60 cm ve 6 metre olarak üretilmektedir. En kaliteli madlen çikolata için bilyeli mikser çikolata makinası üreten firmalar: Selmi, Eminoğlu Makina, Yasa Makina, Aasted, Carle Montenari, Knobel, Buhler, Avema, Macintyre, Sollich, Winkler, Bohnke Luckau, Memak, Sefer Makinadır.

Çikolata Kaplama Tüneli Makinesi

Çikolata kaplama tüneli kaplama yapabilme özelliğine sahip bir makinedir. Çikolata kaplama sistemi ve ayarlanabilir tek alt veya üst çikolata kaplama sistemleri prensibi ile çalışır. Aşağı ve yukarı mesafe ayarlamalıdır. Hava üfleme sistemi ile çalışırlar. Yeni teknolojik sistemlerle entegre olarak çalışmakta olup dokunmatik ekranlılardır. Tamamen iç/dış gıda temaslı yüzeyler 304 kalite Cr-Ni olarak imal edilir. Kaplama Makinesi, genellikle kokolin veya temperlenmiş çikolata ile istenilen ürünü kaplamak için üretilir. Çikolata kaplama makinesinde ürünlerin ister tamamını, ister yarısını, isterseniz de yalnızca alt ve kenarlarını kaplayabilirsiniz. Çikolata haznesinin özel karıştırıcısı yüzey tazeleyen yapıdadır, çikolatanızın hep aynı yapıda kalmasını sağlar. Lazer sensörü sayesinde çikolata seviyesini hassas şeklinde ayarlar. Tasarımı sırasında en ideal hijyen şartlarının elde edilmesi için kirlenmelere sebep olabilecek tüm yüzeyler en az seviyeye indirilmiştir. Opsiyonel olarak, çeşni kaplama, temper bozucu, bisküvi ters döndürme ve üstten bastırma tertibatı, dalga ve çizgi dekor makineleri, ek davlumbaz ile de temin edilebilmektedir. En kaliteli madlen çikolata için çikolata kaplama makinesi üreten firmalar: Selmi, Eminoğlu Makina, Yasa Makina, Aasted, Carle Montenari, Knobel, Buhler, Avema, Macintyre, Sollich, Winkler, Bohnke Luckau, Memak, İfa, Arcan ve Sefer Makinadır.

Çikolata Soğutma Tüneli

Kaplanmış ve kalıplanmış ürünleri, soğuk odacığın tüm uzunluğuna yerleştirilmiş özel bir hava difüzörü kullanarak soğutmak için tasarlanmış makinelerdir. Üretim hızları20 ila 600 cm / dak arasında değişir. Çikolata soğutma tüneli bant enleri 250 mm ve 2900 mm arasında üretilmektedir. Soğutma tüneli makinalarının Kolayca çıkarılıp yıkanabilen tamamen entegre bir kaplama bölümüne sahip olması gerekir. Çikolata Soğutma Tüneli Tünel Kapakları Çift Taraflı Açılabilir ve İzoleli Kapak Sistemli olmalıdır. Genellikle sipariş üzeri özel olarak yaptırılır. Ayrıca çikolata fabrikasının alanının doğru tanımlanması gerekir. En kaliteli madlen çikolata için çikolata soğutma tüneli üreten firmalar: Selmi, Eminoğlu Makina, Yasa Makina, Aasted, Carle Montenari, Knobel, Buhler, Avema, Macintyre, Sollich, Winkler, Bohnke Luckau, Demsa Makina, Memak, İfa, Arcan, Güzel Makina ve Sefer Makinadır.

Çikolata Dinlendirme ve Stok Tankı

Çikolata üretiminde en hassas noktalardan biride karıştırma ve karıştırıldıktan sonra dinlenme aşamasıdır. Dinlenme aşamasının en önemli unsuruda stok tankıdır. Bu aşamada paslanmaz çikolata karıştırıcı tanklar, çikolata üretimini hızlandırırken sağlıktan ve kaliteden ödün vermemenizi sağlar.  Kesinlikle paslanmaz malzemeden yapılması gerekmektedir. İzocam yalıtımlı olması önemli bir faktördür. Üzerinde su devirdaim sistemi bulunmalıdır. Pano içeriğinde karıştırıcı kontrol ve ısı kontrol ayarları bulunmalıdır. Çalışma sistemi teknolojik yeniliklere açık olmalıdır. Makinenin karıştırıcı motoru timerler sayesinde ayarlanan sürelere göre aralıklı olarak çalışır-durur,bu sayede elektrik tasarrufu sağlanır. Çikolata aktarım pompası da sağlam olmalıdır. En kaliteli madlen çikolata için çikolata dinlendirme tankı üreten firmalar: Selmi, Eminoğlu Makina, Yasa Makina, Aasted, Carle Montenari, Knobel, Buhler, Avema, Macintyre, Sollich, Winkler, Bohnke Luckau, Demsa Makina, Memak, İfa, Arcan, Güzel Makina, Sarıca Makine, Memet ve Sefer Makinadır.

Çikolata Temperleme Makinası

Madlen çikolataya parlaklık ve uzun raf ömrü sağlamak için gerekli bir makinedir. Madlen çikolata kapasitesi pompa yardımı ile ayarlanır. Çikolata ısı kontrolleri birbirinden bağımsız 4 zone’dan oluşur. Çikolata sıcaklıkları doğru ayarlanmalıdır. Mikser motoru olmalıdır ve istenildiğinde çalıştırılmalıdır. Çikolata temperleme makinasında mutlaka basınç emniyet sistemi mutlaka mevcut olmalıdır. En kaliteli madlen çikolata için çikolata temperleme makinası üreten firmalar: Selmi, Eminoğlu Makina, Yasa Makina, Aasted, Carle Montenari, Knobel, Buhler, Avema, Macintyre, POMATİ, Sollich, Winkler, Bohnke Luckau, Demsa Makina, Memak, İfa, Arcan, Güzel Makina, Sarıca Makine, Memet ve Sefer Makinadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like