Genel

Madlen Çikolata Üretimi ve Tüketimi

Madlen çikolata hemen hemen herkes tarafından sevilen ve keyifle tüketilen bir gıda ürünüdür. Dünya genelinde her yaştan insan tarafından tüketilen bir gıda maddesi olan çikolatanın bu kadar ilgi görmesi sahip olduğu duyusal özellikler ile ilgilidir. Son zamanlarda değişen tüketici tutum ve davranışlarından bir tanesi ise kalorisi az, prebiyotik içeriği fazla gıda tüketimidir. Madlen çikolata aslında küçük bar çikolata olarakta tanımlanmaktadır. Dünya Çikolata Tüketimi (Kişi başına yıllık tüketim (kg) olarak tabloda verilmiştir.

Çikolata

buy kamagra 100mg

, oda sıcaklığında katı olmasına rağmen içindeki ana yağ bileşeni olan kakao yağına bağlı olarak ağızda kolayca eriyebilen eşsiz aromaya sahip bir gıdadır. Kakao yağı 25°C’nin altındaki sıcaklıklarda katı haldedir.

Genel olarak çikolata üretimi şu aşamalardan oluşmaktadır:

Karıştırma, İnceltme, Konçlama, Temperleme, Şekil verme, Soğutma, Kalıplama, Paketleme

Madlen Çikolatanın Görünümü

Renk bir ürünün tüketici tarafından kabul edilmesinde önemli bir özellik olarak kabul edilmektedir. Çikolatanın görünümünü tanımlamak için parlaklık, şekil, yüzey düzgünlüğü ya da pürüzlülüğü, sis, saydamlık ve renk gibi birçok görsel nitelik kullanılmaktadır. Çikolatadaki renk değişimleri genellikle üretim sırasındaki proses parametreleri ve bileşimdeki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Renk değişikliğinin her çikolata örneği için spesifik olması muhtemeldir. Ayrıca renk çikolata tüketiminde tüketici kabulü için kilit özelliklerden biridir.

Madlen Çikolata ve Tüketiciler Arasındaki İlişki

Madlen çikolata son yıllarda popüler bir hale gelmiştir. Tüketici tercih ve beklentileri son yıllarda önemli bir değişim göstermektedir. Geçmiş yıllarda bayram çıkolatası, hediyelik bayram çikolatası, kare çikolata ve madalyon çikolata olarak bilinirdi. Şimdik ise ürünün sargılanmış hali üzerine yapılan ambalaj değişiklikleriyle madlen çikolata farklı bir hale bürünmüştür. Fiyat olarakta oldukça zamlanmış bir üründür. Bunun çeşitli dolaylı ve dolaysız da olsa sebepleri vardır. Madlen çikolatanın en güzel olanı dolgulu madlen çikolatadır diyenlerde vardır. Fakat dolgulu madlen çikolatayı piyasada bulmak çok zorduk ama genellikle küçük butik atölyelerde bulunmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like