Genel

Madlen Çikolata Yapımında Kuvertür Çikolatanın Önemi

Toptan Madlen Çikolata: 0539 454 0673

Madlen çikolatanın hammaddeleri arasında en önemlisi hiç kuşkusuz Kakaodur. Yani Theobroma cacao’dur. Kakao’nun yetişme ortamı çok önemlidir. Amazon ormanları gibi ılık ve yüksek nemli ortamlarda yetişirler. Ekvatorun 20° kuzey ve 20° güney enlemlerinde, kakao bitkisi kolaylıkla büyür. Gıda tarihinde ilk başta Maya ve Aztekler kakao yetiştiriciliği ile uğraşmış toplumlardır. Yaklaşık 3000 yıldır tüketimi ve üretimi yapılmaktadır… Kakao bir dizi işlemden geçerek tozu ve yağı ayrılır. Hem kakao tozu değerli ve pahalıdır hemde kakao yağı pahalı ve değerlidir. Bunlara ek olarak süt tozu ve şeker vb. gıda hammaddeleri bu formüle eklenir ve çikolata yapılır. Farklı tariflerde ve farklı renklerde ihtiyaca göre çikolata üretimi yapılır.

Kuvertürde bir çikolata çeşitidir. Genellikle butik çikolata işletmelerinde

kamagra pills

, artıran çikolata yapımında, pastahanelerde amatör olarak çikolata üretimi yapan yerlerde ve evlerde kullanılır. Genellikle çikolata fabrikaları küvertür kullanmazlar. Bunun yerine kendi formülleri ile üvertür üretip piyasaya satarlar. Satılacak olan kuvertürün kalitesi oldukça önemlidir. Küvertürün yapısında kakao, şeker ve en az %31 kakao yağı bulunmaktadır. Bu orandan daha fazla kakao yağı içeren çikolatalar ne yazık ki kalitesiz olurlar. Piyasada üvertür satın alındığı zaman içeriğine kesinlikle bakmak gerekir. Kaliteli ve dengeli kullanılmış olan Kakao yağı oranıyla parlak, kremsi yumuşak bir tat, pürüzsüz görünüme sahip, kıtır bir sertlik ve daha kaliteli bir madlen çikolata veya farklı bir çikolata çeşiti elde edebilirsiniz. Kuvertür çikolata ülkemizde genellikle madlen çikolata yapımında, trüflerde, şekerlemelerde ve gofret kaplamalarında başta olmak üzere çeşitli kaplama işlemlerinde oldukça kullanılmaktadır. Evde benmari* usulü eritilerek, rendelenerek veya sadece damla çikolatalar halinde ihtiyaca uygun olarak kullanılabilir. Temperleme* işlemi ve çikolata içindeki kristallerin azaltılması, kuvertürün üretim aşamasında yapıldığı için evde bu işlemlere gerek kalmadan soğuduktan sonra yapısında bozulma olmayan kaliteli çikolatalar elde edilebilir

Kuvertür Çikolata Fiyatları

Kuvertür çikolata genellikle 2,5 kg’lik kalıplar halinde satılmaktadır (ikibuçuk). Sert bir kütle halinde ambalajlı olarak alınır. Genellikle çekiç vb. hırdavatla kırılarak eritilip kullanılır. Ortalama 100 tl ile 300 tl fiyatı vardır. Fiyatlandırmayı değiştiren etkenlerin başında kuvertürün kalitesi gelmektedir.

Kaliteli Kuvertür Çikolata Üreten Markalar

Artu Çikolata, Oliver Çikolata, Nestle Çikolata, Ovalette Çikolata ve Milka Çikolata en iyi kuvertürleri üreten firmalardır.

Kuvertür Çikolata Çeşitleri

Bitter kuvertür, sütlü küvertür, beyaz çikolata ve frambuazlı çikolata gibi 4 farklı çeşit vardır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like