Genel

Türkiye’nin En Büyük Çikolata Fabrikaları

Çikolata Fabrikası: 0539 454 0673

www.bebekcikolatasi.org

Şölen

1989 yılında Gaziantep’te kurulan Şölen 32 yıllık bir firmadır. Ülkemizin en bilinen firmalarındandır. Usta tecrübesiyle atıştırmalık, çocuk ürünleri, hediyelik ve ikramlık ürünler kategorisindeki zengin ürün portföyü ike hizmet vermektedir. Şölen yenilikçi bir vizyona sahiptir. Gıda güvenliği, hijyen ve kaliteyi odağına alarak faliyetlerine devam etmektedir. Ayrıca İstanbul ve Gaziantep illerimizde Arge merkezleri vardır.

Ülker

Türkiye’nin en köklü, en güçlü, yerli ve milli markalarından birisidir. Kuruluşu 1944’lü yılların başlarına dayanmaktadır. Ülker’in temelleri Merhum Sabri Ülker, Asım Ülker kardeşler tarafından Eminönü Nohutçu Han’da atılmıştır. Tüketicilerle arasındaki iletişim kanallarını sürekli açık tutan Ülker, şeffaflık ilkesini tüm faaliyetlerinde öncelik haline getirmiştir. Başlangıç yıllarında bisküviyle anılan Ülker, 1970 yılından itibaren çikolatalı ürünler, gofret ve çikolata, 1990’dan itibaren kek, süt, bitkisel yağ ve 2000’li yıllarda ise mutfak ürünleri, içecek gibi farklı alanlardaki ürünlere tüketicisiyle buluşturdu.

Melodi

Melodi Çikolata’nın temelleri, 1957 yılında Kemal Taşar tarafından Samsun’da atılmıştır. Çikolatacılık mesleği ile ilk kez babasının Samsun’daki çikolata ve şekerleme dükkânında tanışan Kemal Taşar, 1968 yılında geldiği İstanbul’da Melodi adı ile üretime başlamıştır. Girişim ve yatırımları, başarısına paralel olarak sürekli devam ettirilen Melodi Çikolata, yıllar içerisinde Türkiye’nin önde gelen butik çikolata üreticisi ve çikolata tedarikçisi konumunu almıştır.

Mabel

Mabel Çikolata, geçmişte olduğu gibi gelecekte de takdir gören lezzetli çikolatalar sunmaya devam eden bir firmadır. Mabel çikolatalarının bugünkü lezzetine ulaşması için 10 yıllık bir hazırlık süreci yaşandı. Önce teknoloji ve ambalaj alanındaki küresel gelişmeler Mabel’e entegre edildi. 1992 yılına gelindiğinde ise Mabel; ağırlıklı olarak Belçika ve İsviçre tatlarıyla harmanlanan özel çikolata reçetesine kavuşarak çikolatada lezzet devrimine imza attı. Bugün kalite ve çeşitte yükseltilen çıta ile ürün gamını 500’e çıkaran Mabel; geleneksel çikolata anlayışını son teknolojiyle üretimini yaptığı bantlardan büyük küçük herkesin evlerine, sıcak gülüşlerine, kısaca hayata taşıdı.

Elit

Elit Çikolata ve Şekerleme A.Ş., 1924 yılında “Elite Çikolata, Meyveli Şeker ve Karamela Fabrikası” adı altında İstanbul’da kuruldu. İlk yıllarda imalat grubunda üretim yaparken, zamanla perakende ürünlerini de portföyüne ekledi. Bugün Elit Çikolata, çikolata kaplı draje çeşitlerinden madlen çikolatalara, spesiyal çikolatalardan tablet çikolatalara kadar çikolatanın hemen her çeşidinden oluşan dev ürün yelpazesiyle, Elit ustalığını dünyanın birçok ülkesinde çikolata severlere sunmaktadır. Benzersiz lezzetini, üretiminde kullandığı hammadde kalitesi ve titiz servis anlayışıyla Elit Çikolata, ustalığını gururla geleceğe taşıyor.

Artu

2014 yılında kurulan Artu Çikolata, çikolata sektöründe önemli yeniliklere imza atmıştır. Eminönü’nde ufak bir butik çikolata atölyesi olarak Gıda sektörüne giren Artu çikolataları kısa sürede kurumsal bir kimliğe hızlı bir geçiş yapmıştır. Madlen çikolata, çakıltaşı çikolata, tablet çikolata, kaşık çikolata denilince ilk akla gelen markalardan birisi haline gelmiştir. Usta işi el değmeden üretilen çikolatalarını gururla geleceğe taşıyan Artu Çikolata geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Modern

Karaman’ın sanayileşmesine ilk harcı koyan ve ülkemiz bisküvi sektörünün öncülerinden olan Abdullah Tayyar 9 Mart 1951 tarhininde Konya’nın Hadim ilçesinde doğdu. Üst seviye mücadele ve başarı odaklı bir karaktere sahip olan Abdullah Tayyar 1970 li yıllarda Karaman’a gelerek ticarete başladı. Bilahare 20 kişinin çalıştığı mütevazi bir imalathane ile gofret üretimine başladı. Çok geçmeden bugün mevcut olan organize sanayi bölgesine gelerek çok daha büyük kapasiteli tesisleri azim, cesaret ve büyük fedakarlıkla kurdu. Bugün yaklaşık 3000 çalışanının Karaman ve Ülke ekonomisine ciddi değerler kattığı bir gelişim hamlesinin banisi olan Abdullah Tayyar 2004 yılı aralık ayında ebedi aleme göçtü. Ardında bıraktığı Modern Çikolata tesisleri; Tayyar Yatırım’ın gıda sektörüne yaptığı yatırımla yıllık 140.000 ton kapasiteye ve 30 yıllık sektör tecrübesine sahip ekibi ile üretim yapmaktadır. Portföyünde bisküvi, çikolata, kek, kraker, çikolata bar, gofret ve kremalı çikolata olmak üzere 7 ana kategoride 300’den fazla ürün barındırır. Ülker’in, 1999-2014 yılları arasında Kazakistan, Ukrayna, İstanbul ve Karaman yatırımlarının bir iş ortağı olan, Tayyar Yatırım, 2014 yılında hisselerini sattı ve aynı sektörlerde çalışmalarına devam etmek için Modern Çikolata fabrikası kurdu.

Elvan

1952 yılında İstanbul’da bir şekerci dükkânında başlayan Elvan Gıda’nın tatlı yolculuğu, bugün 6 tanesi yurt içinde, 2 tanesi yurt dışında bulunan fabrikaları ve 3000’e yakın çalışanı ile uluslararası bir kimliğe bürünmüş; artan ürün gamı ile paralel Elvan Gıda, Cici Çikolata, ANL Gıda, Cicisüt, Intersweet, Element ve Ahmet Hamdi Makine şirketleri ile bir şirketler grubu haline gelmiştir. Elvan Şirketler Grubu’na bağlı Intersweet şirketi; 5 kıtada 100’ün üzerinde ülkeye yaptığı ihracat ve 200 milyon $’a yaklaşan cirosuyla Türkiye’de sektöründeki en büyük 5. ihracatçı firma konumundadır. Grubun Element Gıda şirketi ile hammadde tedariki sağlanmakta; Cici Süt şirketi ile pst ve süt tozu üretimi yapılmakta; Ahmet Hamdi Makine şirketi ile üretimde ihtiyaç duyulan yeni teknolojiler geliştirilmektedir. Cici, Elvan, ANL, Cicisüt markalarına sahip Elvan Grubu; kek, kruvasan, şeker, jelly şeker, çikolata, gofret, bar, süt tozu ve pst ürün gamı ile her geçen gün yaptığı yeni yatırımlarla ürün kategorisini genişletmektedir. 2010 yılında Elvan Grubu’na katılan Cici Çikolata San. ve Ticaret A.Ş. firması 2013 yılında yakaladığı % 1856 büyüme oranı ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen 3. şirketi olarak seçilmiştir. 2012 yılında faaliyete geçen Ar-Ge Merkezi ile Elvan; Türkiye’de gıda sektöründeki ilk Ar-Ge Merkezini kurmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Elvan Gıda, her yıl Candy Industry tarafından hazırlanan ve Dünyanın En iyi Şekerleme Firmaları’nı sıralayan “Global 100” listesine 2013 yılında 81. sıradan girerek sektördeki başarısını uluslararası platforma taşımış; ayrıca Türkiye’den dünya markaları çıkarma programı olan Turquality marka destek programı kapsamına dahil edilmiştir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like